LEFA SERVIS

Prodej, servis a montáž nejenom stínící techniky
Dřevěná eurookna a dveře - rosení skel a prevence

zpět

U všech typů eurooken a dveří může docházet v chladném období k rosení skel zevnitř místnosti. Vodní páry, vzniklé uvnitř domu, které nemají díky těsnosti okna kudy uniknout, se srazí na nejchladnějším místě domu. Tím bývá zpravidla okno nebo dveře, ať už jsou osazeny jakýmkoliv sklem. Stává se tak většinou u starých vlhkých domů, bytů, novostaveb, v málo vytápěných místnostech nebo v místnostech s vysokou vlhkostí. Dále může docházet také k rosení skel zvenčí, je to opět zapříčiněno srážením vodních par na chladném skle. K tomuto jevu dochází u izolačních dvojskel a trojskel s vyššími izolačními vlastnostmi, kdy vnější sklo není ohříváno únikem tepla zevnitř místnosti.

Zabránit nebo snížit rosení skel uvnitř místnosti

  • 3-5x denně intenzivně větrat 5 až 7 minut
  • pod oknem by měl být radiátor, aby teplý vzduch, proudící od něj nahoru, osušoval sklo
  • žaluzie musí být vytaženy, aby nebránily proudění vzduchu ke sklu
  • záclona nebo závěs by neměl bránit proudění vzduchu ke sklu
  • parapetní deska nesmí bránit proudění vzduchu ke sklu
  • na parapetní desce nesmí být žádný zdroj vlhkosti (např. květináč)
  • omezit zdroje vlhkosti v místnosti nebo domě
  • v kuchyni při vaření používejte odsavač par – digestoř
  • zvýšit teplotu v místnosti – teplý vzduch absorbuje více vlhkosti

Na vznik kondenzátu (rosení) a následná poškození se nevztahuje záruka, jedná se o běžný fyzikální jev způsobený místními podmínkami.

Větrání

Pro správnou funkci a dlouhou životnost oken je třeba pravidelně větrat tudíž odvádět vlhkost. Správným větráním zabráníte poškození nátěru, nabobtnání a poškození dřevěného materiálu, korozi a poškození funkce kování, vlhnutí zdiva kolem zabudovaného okna nebo dveří, vlhnutí rohu v místnosti a vznik plísní. Zřejmým důkazem nedostatečného větrání je vznik rosení na vnitřní straně skel, rámů a křídel. Větrání je důležité zejména tam, kde dochází k tvorbě vodních par kuchyně, koupelny, prádelny, sušárny atd... Významným zdrojem vlhkosti jsou také vydechované vodní páry (dospělí člověk vydýchá za noc 1-1,5l vody). Vlhkost vzniká také po úklidu a po zalévání květin. Vzhledem k vysoké těsnosti oken se za běžného užívání doporučuje 3-5x denně intenzivně větrat. Doba větrání by měla být 5-7 minut, ne však delší dobu, aby se do místnosti nedostalo velké množství vlhkosti z venkovního prostředí. V zimě dochází k rosení také v málo vytápěných místnostech, proto je nutno součastně topit a větrat, zvláště když se na vnitřní straně eurookna nebo dveří vytváří kondenzát (rosení). Suchý vzduch se zahřívá rychleji, následně teplý vzduch pojme více vlhkosti a tím dochází k omezení rosení skel. Důkladně větrat je velmi důležité při mokrých stavebních procesech po výměně oken a dveří (omítání, betonování atd.), při montáži do novostaveb, při malování a dalších stavebních pracích.

zpět

 


Lenka Fabianková - LEFA SERVIS
Veleslavínská 278/47
162 00 Praha 6
tel./fax: +420 224 319 848
mobil: +420 775 914 918